YENGEÇ BURCU – Astroloji

yengeç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri

yengeç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri

YENGEÇ BURCU
( 21 Haziran - 21 Temmuz 2017 )

Kuzey yarıkürede Yaz Gündönümü. Güneş, 21 Haziran'dan 21 Temmuz’a kadar Yengeç burcunda. Kuçık, Seretan, Keşef ve Cancer gibi isimleri de olan burç; Eski Mısır’da bok böceği, Yunan’da ise kaplumbağayla sembolize edilirdi. Şimdilerde yengeç ve Ay’la simgeleştirilip, sonsuzluk işaretine benzer bir sembol kullanılmakta.

Bu ay, duygularımızla yüzleşeceğiz. Burcun yöneticisi, karanlıkları aydınlatan, ışık olan Ay, duygularımıza hükmedecek. Değişik duygu formlarını deneyimleyeceğiz.

Gelgitlerle suları hareketlendiren Ay, hepimizde farklılıklara neden olur. Küçük bir Ay Oyunu’nu bu aya uyarladım. Ayın evreleriyle [Yeniay(başlama), İlkdördün(ilerleme), Dolunay(gelişme), Sondördün(sonuç)] uyumu yakalamak, farkındalıkları geliştirmek için, ister bu ay isterseniz başka bir ay deneyebilirsiniz.

Duygularımızla, içgüdülerimizle bağlantıda olan Ay, bilinçaltımızın karanlık yönlerini aydınlatır. Orada ne varsa su yüzüne çıkartır. Dolunay dönemlerindeki kurt adam ve drakula efsanelerinin temelinde yatan budur. Dişil enerji ve benin karanlık tarafı birleştiğinde ve koru ya da korun ikileminde kalındığında, Yengeç duygularıyla çıkış bulacaktır. Sert kabuğun altındaki yumuşacık kalp, karşıdakini anlamaya, yansımaya ve yansıtmaya yardımcı olacaktır. Değişken yapı, kimi zaman kendini duygu patlamalarıyla gösterecektir.

Ay, değişik hallerde görünse de gerçekte hiç değişmez. Yengeç de böyledir. Duygusal dalgalanmalarına karşın hep aynı insandır. Derin duygularla enerjileri absorbe edip, dikkatli bir empati kurar. Sevgi dolu, sıcacık bir anne kucağı gibi sarıp sarmalar. Bazen çok sıktığının farkına bile varmaz. Emniyet duyguları ağır bastığında, dışa kapanıp, içe dönse de; tedbirli hareketlerle büyük mesafeler alabilir. Tedbiri son derece abartıp, karamsarlık denizinde boğulabilir.

Hayallerin harekete geçtiği, sezgilerin güçlendiği, algıların açıldığı bu dönemde; mistik yolculuklar, öngörüler, ruhsallık ve şifacılık artabilir. Ancak bilinçaltındaki gizli yaratıcılığı, açığa çıkarmakta zorlanılabilir. Anılar, geçmişle bağlantılı hatıralar canlanıp, rüyalar renklenebilir. Köklere, aileye, anneye ilgi artabilir. Evcil duygular ve yurtseverlik güçlenebilir. Misafirlikler, ev ziyaretleri, ziyafetler artabilir. Duyarlılık yalnızca insanlarla sınırlı kalmaz. Doğaya, özellikle suya bağlılık ve yaşamın sürekliliği üzerine odaklanılır.

Tüm öncü burçlarda olduğu gibi, su burçlarının ilki Yengeç de, bağımsızlık ve liderlik yeteneklerini ortaya koymaya çalışır. Hissediyorum ve biliyorum der. Yumuşak, duygulu, çalışanlarını besleyen ve destekleyen bir lider olabilir.

Yengecin en önemli özelliği affediciliğidir. Merhametli bakışları, şefkatli sözleriyle koşulsuz sevgi gösterebilir. Sevgisini söylemek yerine hissettirmeyi tercih eder. Duygusal desteğe önem verir. Kendine ihtiyaç duyulmasına ihtiyacı vardır. Her şeyini cömertçe paylaşabilir ama bunu akıllıca yapar. Verirken mutlaka kendi güvencesi için bir kenara ayırdığı vardır ve onu çok güzel saklar. Kalın kabuğu sır saklamaya çok elverişlidir. Ondan gizlenecek sır da pek yoktur.

Yengeçlerin Ay’dan aldıkları anlaşılmaz bir göze çarpma yetenekleri vardır, üstelik bunun için uğraşmazlar. Yengeç, yaşamının yarısını toprakta (kumda) yarısını da denizde geçirir. Bu nedenle, bir ay boyunca suyla bağlantımız gözle görülür şekilde artabilir. Deniz yolculukları, göl kenarlarında, sahillerde piknik çoklukla yapılabileceklerden. Daha fazla banyo yapıldığının ve su içildiğinin farkına varılabilir. Parlak sarı, gümüş pırıltıları yaşama ışıltı ve güç katabilir. Süreçte, hislere ve duygulara odaklanmalı, göğüs kafesine gelebilecek darbelerden sakınmalı, iç organlara ve kadınlarda rahme dikkat edilmeli. "Kalbe giden yol mideden geçer." sözü Yengeç’e çok uyar, ama yemeği abartmak ve sıkıntılı anlarda yemeğe saldırmak rahatsızlıkları başlatır.

YENGEÇ TAKIMYILDIZI
(CANCER)

yengeç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri takımyıldız

Büyütülmüş hali için çizimin üzerine tıklayınız...
Cancer Constellation Chart ~ International Astronomical Union

Fotoğraflar:
• Steven Bedard ~ Flickr / crop
Creative Commons Attribution Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Aristocrats-hat ~ Flickr / crop - mirror
Creative Commons Attribution Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

yengeç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri ümit çilingiroğlu

yengeç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri