koc_burcu_sembolu_

KOÇ BURCU – Astroloji

koç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri

koç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri

KOÇ BURCU
( 20 Mart - 18 Nisan 2017 )

Herkesin 12 bölümlü yıldız haritasında (horoskopunda) 12 burç yer alır ve kişiler az ya da çok hepsinden etki alır. Güneş burcumuzun Terazi olması, Koç’la hiç işimizin olmayacağını göstermez. Bir horoskopa bakıldığında kim kiminle, nerede, ne zaman, ne yapıyor görülebilir. Bu, 12 burç ve gezegenlerin bulundukları konumlara göre değerlendirilerek yapılır.

Eskiler “Kimse, kendin bilmek kadar arif olamaz” demişler. Kendini bilmek; bilgiyle ve bilginin nasıl kullanıldığıyla ilgilidir. Kişiyi, kendinden daha doğru anlayan ve anlatan bulunmaz. Bu sayfayı okuyorsanız, en azından burcunuz hakkında bilgi sahibisinizdir. Koç’u nasıl bilirsiniz?

İlkbaharın müjdesi ve Zodiak'ın ilk burcu, demek ki yeni başlangıçlar dönemi. Canlanma süreci. Doğa uyanışta. Gelişim hızlı; akşamdan sabaha yapraklanma, tomurcuklanma ve çiçeklenme... Toprak tohumlanıyor, fideler dikiliyor, gelecek için hazırlıklar yapılıyor. Siz de geleceğiniz için tohumlama yapabilirsiniz. Yeni bir proje, bir iş, bir ilişki ya da sürmekte olana yeni bir açılım getirebilirsiniz. Öncülük ruhunun hareketlendiği bu dönemde, öne çıkıp liderlik yapabilirsiniz. Bu illa büyük toplulukları arkaya toplamak gibi algılanmasın; küçük bir arkadaş gurubunu seyahate, sinemaya götürmek bile olabilir. Burada kaçınılması gereken küstah ve otoriter tavırlardır. Siz öncü ve lider olabilirsiniz ama herkes öyle unutmayın, herkesin duyguları bu yönde. Siz çabuk sinirleniyorsanız, diğerlerinin sinirleri alınmış değil. Mars’ın verdiği ateşli, kavgacı tutumlar ortamları gerginleştirir. Öfke, saman alevi gibi çabuk söndüğünde kırgınlıkları telafi etmek zor olabilir. Bireysellik ön plana çıkarken, enerjiler tavan yapabilir.

Gökeşleğinin kuzeyinde, burçlar kuşağı takım yıldızlarından olan Koç; Ram, Kozı, Hamel, Kebş, Bere, Bere-i Felek ve Aries gibi isimlerle anılmış. Antik çağlardan beri çeşitlik kültürlerin mitolojisinde önemli yer tutmuştur. Eski Mısır’da doğurganlığın ve yaratıcı yaşamın tanrısı Ammon Ra’nın başı, koçbaşı olarak temsil edilmiş. Grek mitolojisinde ise Koç, Kral Athamas’ın kurban edilecek çocukları Friksos ve Helle’yi sırtına almış ve uçarak Kolkhis’e (günümüzün Batum ve Poti civarına) kaçarken, Çanakkale Boğazı'nı geçerken Helle suya düşerek ölmüş, kurtulan Friksos koçu öldürmüştü. Ölen koçun postu altına dönüşmüştü. Çanakkale boğazının bir adının da Hellespotus’un (Helle’nin denizi) burdan geldiği söylenir. İlk kadim uygarlıklardan günümüze, tüm kültürlerde görülen adak ve kurban geleneğinin baş aktörü Koç’tur. O kurban yerine kurban olabilendir.

Öncü burç olan Koç, ateş burçlarının ilkidir. Yönetici gezegeni Mars’tır. Mars (Ares, Aries) Roma mitolojisinde önceleri çiftlik hayvanlarının ve ekin alanlarının koruyucusuyken daha sonraları savaşla özdeşleştirilmiştir. Yunan mitolojisinde Zeus ile Hera’nın oğlu, kanlı savaşların acımasız tanrısıdır. Korkusuz ve çılgın Mars, savaşçılığının yanı sıra ateşli bir sevgilidir, tanrıça Aphrodite’nin sevgilisidir. Gerçek aşk peşinde koşar. Gerçek sevgiyi hissettiğinde ondan sadık birisi bulunmaz ancak o zaman eş olabilir. Koç sevgilisi olmak kolay değildir, cesur ve kışkırtıcı Mars etkisi, cinsel dürtülerini harekete geçirir ve onu ateşli bir sevgiliye dönüştürür. Çekiciliğini, ısrarcılığını ve ikna kabiliyetini kullanarak istediğini yaptırmasını bilen Koç, oldukça realisttir ve çoğunlukla duygusal davranışlara karşıdır ancak bunu gizlemek için elinden geleni yapabilir. Karizmatik ve güçlü çekiciliğini iyi kullanır. Romantizmin dozu iyi ayarlanmalıdır yoksa duygu yoğunluğundan sıkılıp yeni ufuklara yelken açabilir.

Onun zarafet ve incelik gösterisinde riya yoktur. Hakim olan taraf olmak ister. Bir Koç’la mı yoksa bir Koyun’la mı berabersiniz davranışlarından kolayca anlarsınız. Hayır denmesinden hoşlanmazken, kendisi safça ve inatla hayır diyebilir, dikkat o Afrodit’e ihanet edendir.

Onun maceraperest bir ruhu vardır, sanki doğuştan asidir. Haksızlığa karşı savaş açan, polise de hırsıza da şiddetle karşı çıkan odur. Öfkeden gözü hiçbir şey görmez, saf enerjisini hedefine yönelttiğinde, önüne çıkanları yakıp yıkıp geçerken, kendinin de zarar görebileceğini düşünmez. Ruhunda şeytanlık, fesatlık yoktur, canının yanacağını unutup mücadelesini her şartta sürdürür. Hayal gücü, doğayla kolayca bütünleşebilmesinden gelir, bu onu dürüst yapar, doğada yalan olmadığı gibi onun doğasında da yoktur. Genellikle göründüğü gibidir. Zor durumlarda tek davranış biçimi sesini yükseltmek, bağırıp çağırmak, saman alevi gibi sönecek öfke ateşine tutulmaktır. Kinciliği olmadığı için kolayca unutacaktır ama benzer durumda aynı tepkiyi tekrar gösterecektir. Dobra bir insandır. Kararlı keskin bakışlarıyla, ileriyi hep ileriyi görecek, çabuk ve güçlü hareketlerle hedefine en kısa zamanda ulaşmaya çalışacaktır. Yenilgi onun için kabul edilemez sondur. Önce ben, benim isteklerim, benim dediğim der ve her zaman şan ve şerefi paraya tercih eder. Düşünmeden söyledikleriyle karşısındakinin kırıldığını fark etmez çünkü o kırmak için söylememiştir. Geçmişten ders çıkarmak, yarın için endişe etmek ona göre değildir, anda yaşamayı sever. Öylesine enerjiktir ki onu seyretmek bile insanı yorabilir.

Hayat yolunda, girişimcilik yeteneği ona hep yardım eder. Başkalarına boyun eğmektense kendi efendim olurum mantığı üstün gelir ve genellikle kendi işinin patronu olmak için çalışır. Projelerini yüksek enerjisiyle yürürlüğe koyar, canını dişine takarak başarıya ulaşır. Kurallar onu rahatsız eder. Açıkça, kurallar yıkılmak içindir diyecek kadar dürüsttür. Popüler bir lider olmayı hedeflediyse tüm zorlukların ve acıların üstesinden gelecektir ancak politik davranması zor olduğundan politikacı olmak ona göre değildir. Ondan iyi asker, iyi savunucu olur.

Hedeflenenin önüne çıkan engeller her halükarda aşılmalıdır diyen Koç, ince düşünmeden harekete geçebilir. Heyecanla, çabucak verilmiş kararlarını uygular geçer. Ardından yıkıntıları hayretle seyreder. Süreç, idarecilik getirir. Toplumu, aileyi ve arkadaşları idare etmek ve yönlendirmek hoşa gider. Tahrik edici bir süreçtir. Hep bir şeyler istenir, kimi zaman o isteğin adı konamaz. Sanki içi içine sığmayan bir çocuk gibi bağımsızlık aranır. Önce ben, benim istediğim olsun bencilliği yaşanır. Hep bir şeylere heveslenilir. Cesurca atılımlar yapılırsa da süreçteki zorluklarla baş etmek zor gelebilir. Hızlı ve aceleci tutumlar Mars’la da birleşince kaza potansiyeli artar.

Kendi ihtiyaçları her şeyden önce gelir ama cömertlik simgesi olacak kadar parasını, eşyasını bonkörce dağıtabilir. Üstün egosu, zayıf anlarında yakalanmaktan kaçmasına neden olur. Zayıf zamanları çabuk atlatır. Sağlam beden yapısı, kolay kolay hastalanmasına izin vermez. Hedeflenenin önüne çıkan engeller her halükarda aşılmalıdır diyen Koç, ince düşünmeden harekete geçebilir. Heyecanla, çabucak verilmiş kararlarını uygular geçer. Ardından yıkıntıları hayretle seyreder. Toplumu, aileyi ve arkadaşları idare etmek ve yönlendirmek hoşa gider.  Hep bir şeyler ister, kimi zaman o isteğin adını koyamaz. Sanki içi içine sığmayan bir çocuk gibi bağımsızlık arar. Önce ben, benim istediğim olsun bencilliğini yaşar. Hep bir şeylere heveslenir. Cesurca atılımlar yapsa da sıkıntılarla baş etmek zor gelir, bir anda kestirip atar, her şeyi bırakıp gidebilir. Hızlı ve aceleci tutumlar Mars’la da birleşince kaza potansiyelini yükseltir.

Anatomik olarak; baş, yüz, beyin, üst dişler ve kasları sembolize eden Koç döneminde, bu organlara biraz fazla özen göstermek gerekir. Tüm bunlar Koç sürecinin yaşanabileceklerinden. Kimini delip, kimine değip, kimini es geçecek bir ay boyunca, illa ki bir Koç’la karşılaşırız veya kendimiz Koç’luk taslarız. Yeni bir sürece başlamak kolay değildir. Önemli olan Koç’un tahriklerine kapılmadan yaşadıklarımızın bilincinde olmaktır. Bilgiyle yaşamı kontrol etmeye çalışmaktır. Bilgi sizin içinizde, çıkarın onu ve değerlendirerek yaşayın. Etkileri bilin ve yansımaları takip edin.

Burada yapmaya çalıştığım şey, herkes Koç’u yaşayacak diyerek aynılaştırmak değil, farklılıkların farkındalığını yaratmak. Hep birlikte bir bütünü oluşturuyoruz, bir sene boyunca tüm burçların etkilerini deneyimleyeceğiz.

KOÇ TAKIMYILDIZI
(ARIES)

koç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri takımyıldız

Büyütülmüş hali için çizimin üzerine tıklayınız...
Aries Constellation Chart ~ International Astronomical Union

Fotoğraflar:
Oregon Department of Fish & Wildlife ~ Flickr / crop
Creative Commons Attribution Attribution 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)
Brian Glanz ~ Flickr  / crop - mirror
Creative Commons Attribution Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

koç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri

koç burcu astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri