Ümit Çilingiroğlu – Astrolog

ümit

astrolog astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri yıldız haritası ümit çilingiroğlu

29 Haziran 1955 İstanbul doğumluyum, eşim ve iki indigo oğlumla Çengelköy’de yaşıyorum. Yaşantımı renkli bulurum, bakalım sizce de öyle mi... Güzel Sanatlar’ı (o zamanki adıydı şimdi Mimar Sinan) kazandığım yıl, liseyi bitiremedim, sonra da kazanamadım. Resim yapma, ressam olma hayalimi seneler sonra çok sevgili Sn.Hasan Kavruk’tan özel dersler alıp sergiler açarak gerçekleştirdim.

Banka müdürü olan rahmetli babam “okumadı bari çalışsın” diye beni Yapı Kredi Bankası (YKB) Elektronik Hesap Merkezi’ne kaydettirdi. Beş sene geri planda bankacılık yaptım. Bir Trabzonlu’ya gönül verince kendimi orada buldum, biraz işsizlik biraz yabancılık derken ikinci durak Suudi Arabistan oldu.

Eveeet çarşaf da giydim, peçe de taktım. Riyadh International Women Group üyesi oldum. Arabistan’da yaşayan yabancı eşleri ve Suudi aydın hanımlarının bir araya gelip çeşitli yardım programlarının, edebiyat günlerinin, her ay bir ülkenin tanıtımının yapıldığı toplantılar güzeldi. Kabe’de eşimin “daha sevaptır” diye küçük oğlumuzu kucağına alıp Sefa Merve arasında koşturduğu Umre ziyaretini de gerçekleştirdik.

 Arabistan’a giderken bir olan çocuk sayımız ikilemişti. Onların okul/yuva zamanı gelince dönüşümüz İstanbul’a oldu. Eşim bir inşaat şirketi kurdu, çocuklar yerlerini buldu. Açıkta kalan ben, YKB’ye dönmek istedim. Benim arkadaşlar yol almışlar, kimi müdür bile olmuş, bendeki ego yol kesti “Başka bir şey bulmalısın”. Hazır bir şirket var emlakçılık olabilir diye Adil Araslı önderliğinde açılan emlakçılık kurslarına katıldım. Alıcıyı satıcıyı bir araya getir onların üstlerinden komisyon al, gazeteler ne güne duruyor ben bunu yapamam dedim.

Çemberlitaş’ta bir atölye buldum, altın gümüş takı oymacılığı öğreneceğim. Önce gümüşle başladık plakalardan küpeler yüzükler, kolyeler yapmayı öğrendik. Gümüşte epey yol aldım. Ürettiklerimden elimde bir kolye bir yüzük kaldı. “Aaaaa ne güzel” diyene hediye ettim. Maliyet ucuz, emek fazla, bende ticari zihniyet yok. “Böyle olmayacak altınla çalışmaya başlarsam sermayeyi kediye yüklersin Ümit, başka bir şey bul” dedim. Buldum. LCC güzellik uzmanlığı kursu bitti, bir salon açabilirim ama benim bankacı olmaz dedi. Dünya kadar para yatıracağım bir bir toplayacağız, üstelik sen de olmayacaksın, kim bilir akşamları kaçta eve gelirsin mantığı pek işe yaramadı. Şimdilerde zaman mevhumu yok. Yaşlandık mı ne?

Sene 1989 dönüm yılı, küçük bir travmadan sonra bende değişim başladı. Çalışıp para kazanmak ikinci bahara kalsın. Ama boş duramayacağımı anlayınca üste para vererek çalışmaya  başladım.

Önce, Yeniyol Lions’a dönüşecek Göztepe Lionness üyeliği, ardından Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Koruma Derneği, Lionslarla kurduğumuz Doğa ile Barış derneği ki oradan 2002 senesinde ayrılıp kendi derneğimizi kurduk. (Doğa Melekleri).Sonuncusu bu yazıların da sebebi Altınışık Astroloji Derneği. 

Eşim Trabzon’lu olduğu için çevre çalışmalarında Karadeniz çevre sorunlarıyla ilgili tüm çalışmalar bana havale ediliyordu. Ulusal Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcisi seçildim, ardından Birleşmiş Milletler Uluslararası STK temsilciliği (1997-2000) geldi. Ulusal ve uluslararası birçok çalışmada görev aldım. Karadeniz nehir problemleri çalışma gurubu koordinatörü olarak Dünya Bankası ev sahipliğinde Amerika’da sulak alanların korunması ve organik tarım eğitimi aldım. 1999 depremi sonrası Mercy Corps’ta Sphere Project eğitmenliği yaptım. Afetlere hazırlıkta asgari standartlar hakkında kurumlara yönelik bir eğitim. Lions Kulüp Başkanlığı’ndan önce, etkili ve güzel konuşma kursunu Sevgili Toron Karacaoğlu’ndan aldım ve bu eğitim, seminerlerimde çok işime yaradı.

STK çalışmaları sırasında çeşitli kurs ve eğitimlere katılarak hem kendimi geliştirdim hem de içinde bulunduğumuz topluma, çevreye daha faydalı olmanın yollarını buldum. Bedeni çalışmalarımdan bahsettim biraz da diğer yöne bakalım. İki oğlumuz da indigo; biz onları, onlar bizi büyüttü. Kendimi bildim bileli rüyalarım mesajcı olmuştur. Rahmetli Babam Halveti Cerrahi dergahı dervişiydi, dinde zorlama olmaz derdi. Onu kaybettikten sonra kitaplar danışmanım oldu. Din, tasavvuf, felsefe, mitoloji ve astroloji ne bulursam okudum.  Bir çok yeniçağ guruplarının toplantılarına katıldım. Hep bir arayış. Reiki, Ra-Sheba, Yaşam Enerjisi, Transmisyon,  gibi enerjilerle tanıştım, şifa çalışmalarında bulundum.  2000’de Yasemin Boran’la tanıştım ve açtığı Astroloji kurslarına katıldım. 2005 yılından beri indigodergisi’nde astrolojik hava durumu yazıyorum. 2009’da bilgilerimi paylaşmaya başladım. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde temel seviyede astrolojik seminerler verdim. Çeşitli televizyon programlarına katıldım.

Astroloji, arayışımın eksik halkalarından biriydi. Hala bitmedi, öğrendikçe daha derinlere dalmak istiyor insan. Onlarca yerli-yabancı guruba üyeyim. Öyle bir zamandayız ki dünyanın dört bir tarafından bilgi yağıyor. Farklılıklar olsa da ÖZ aynı.

İki sene kadar zorlu bir hastalık süreci yaşadığım için, eskisi gibi astrolojik üretim yapamadım. Yaşamda sonsuz hiç bir şey yoktur. Hastalık bitti, çalışmalar son hızla başladı...

ümit astrolog astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri yıldız haritası ümit çilingiroğlu