a1

Goldilocks Paradigması Nedir?

 Goldilocks Paradigması Nedir?

( 03 Eylül 2012 / İndigo Dergisi'nden )

Goldilocks Paradigması NedirDüşündüren çocuk masallarından, Üç Ayı Hikayesi (Goldilocks and the Three Bears) ilk olarak 18’inci yüzyıl başlarında İngiltere’de anlatılmaya başlanmış. Hikaye bu ya, eski zamanların birinde, üç bireyli ayı ailesi yaşarmış. Bir gün, yemekleri çok sıcak olduğu için koşuya çıkmışlar. Goldilocks isimli küçük bir kız, evin boşluğunu fark edip eve girmiş. Annenin yemeğinden tatmış çok sıcak demiş, babanın yemeğinden tatmış çok soğuk demiş, sonunda çocuğun yemeğini tatmış, bu tamam deyip yemiş. Uykusu gelmiş ve gidip annenin yatağına yatmış, yatak çok yumuşakmış beğenmemiş, babanın yatağına yatmış sertmiş yatamamış, sonunda çocuğun yatağını uygun bulmuş, orada uyuya kalmış. Ayı ailesi eve gelince olanların farkına varmış ve köpeğin ailesini bulup arkadaş olmuşlar. Çeşitli versiyonları olan, günümüze kadar değişerek gelen hikayede verilmek istenen mesaj aynı kalmıştır. Mükemmel tek değildir, kişi kendine göre mükemmel bulduğunu seçer. Hayat boyu istediğimiz sonuçlara ulaşmak için, elimizdeki tüm malzemeleri dengeleyerek, seçimsel kararlarımızın getirdiklerini yaşarız.

Bilim, Goldilocks Paradigması’nı evrenin mekaniklerini açıklamak için kullanır. Evrendeki dört temel kuvvet çevresinde toplanan, fizik kurallarının Büyük Patlama ile ortaya çıktığı kabul edilir. Bu kuvvetler; maddi evreni, bütün düzeni ve sistemi oluşturmak için atom altı parçacıkların oluşumuyla ortaya çıkmıştır. Birbirinden farklı şiddete ve etki alanına sahip, evrene düzenli bir tasarımla dağılmış olan bu dörtlü, atomlar arası ilişki ve dengeyi belirleyen kütle çekim kuvveti ve elektromanyetik kuvvet, atomun yapısını belirleyen güçlü ve zayıf nükleer kuvvetlerdir.

Kuvvetler arası hassas dengeler, bildiğimiz evrenin kusursuz düzenini sağlarlar. Kuvvetlerden herhangi birinin birazcık değişmesi, hassas uyumu bozacak, yeryüzündeki etkin hayatın değişmesi ve yaşanabilirliğin yok olmasına neden olacaktır.  Diğer yandan, evrende bizimki gibi doğru temel kuvvet uyumuyla yaşanabilirliğin seçildiği başka hayatların da olabilirliği göz ardı edilemez.

Astrobiyoloji, “Goldilocks Bölgesi” yaşanabilir sınır olarak, yüzeyinde sıvı su tutabilmek adına, yeterli atmosferik basınca sahip ve bir yıldız etrafında olması mümkün bir bölgeyi niteler. Yaşanabilir bölge, genel olarak hayata elverişli bölgeleri nitelemek için kullanılır ve içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin böyle bir bölge olduğu kabul edilir.

2009’da uzaya fırlatılan Kepler Uzay Teleskopu, galaksimizde Goldilocks Zone olarak bilinen bölgeyi gözleyerek, yaşam bulguları araştırmakta. Şimdiye kadar atmosfer tespit edilen HAT-P-7 denilen bir gezegen ümit vaat ediyor. Teknoloji ve uzay-zaman zorlukları aşıldıkça bilgiler artacak ve bizimki gibi, benzerler içindeki en mükemmel uyumu yakalayabilmişlerle karşılaşacağız. Önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacaklara gelince, Dünyamız yeni bir geçişe, daha iyiye daha güzele hazırlanırken, yeryüzü gökyüzü atışması devam ediyor diyebiliriz.

Gökyüzünden Yeryüzüne

Goldilocks Paradigması NedirHerkes 21.12.2012 tarihine odaklanmış, birçok felaket senaryosu üretilmekte, yaşam şartlarının ağırlığı, gelecek endişesi bugünü unutturmuş. İnsanlar şimdide yaşanan şiddeti geçiştiriyor veya görmezden geliyor. Gemisini kurtaran kaptan gibi su yüzünde kalmaktan önemli başka şey kalmamış. Oysa dinsel ve ruhsal bütün öğretiler, bireysel yükselişe önem verirken, diğerlerini ve çevreyi yok saymaz. Sen yüksel de gerisi ne olursa olsun demez, öyle bir değişim, dönüşüm yoktur. Bütünün bütünlüğü, bütün kalması çok önemlidir.

21 Aralık ve sonrasında yeni yıla kadar sürecek, gökyüzündeki sıralanmaların işaret ettiği en önemli şey, değişim direncinin kırılacağı ve tüm Dünya’nın top yekûn, canlısı cansızıyla etkileneceğidir. Zincirleme olaylar Eylül (2012) ayıyla birlikte start alabilir.

Bilim insanlarının da beklediği en önemli şey, Güneş’te meydana gelebilecek bir patlama. Son solar döngü tamamlanırken, şimdiye kadar yaşananların en büyüğüyle karşılaşılacağı tahmin ediliyor. En son 1859 yılında gece yarısı yaşanan böylesi bir patlama, gecenin gündüz gibi aydınlanmasına ve birçok zarara neden olmuş, insanlara büyük şok yaşatmıştı. Benzeri bir patlama Dünyamıza eriştiğinde, elektrik ve elektronikle ilgili her şey uzun süre onarılamaz duruma geleceğinden, kesilen TV, GSM, radyo yayınları, elektriğe bağlı yaşamsal tüm sistemler, ev aletleri (buzdolabı, çamaşır makinesi, vb.), ulaşım ve GPS sistemleri ve akmayan sular hayatı çok zorlaştırabilir. Elektriğe bağlı tüm üretimler de duracağından, yiyecek sıkıntısı baş gösterebilecek. Yaşam bir kaosa dönüşebilecek. Bir nükleer patlamayı engellemek için çalışılır ancak güneş patlamasının önüne geçilemez. Tedbir için yetkililerin yapabilecekleri sınırlı, ya bizlerin?

Goldilocks ve Webbot Projesi

Goldilocks Paradigması Nedir1996 yılında, belli anahtar kelimelerle ilgili bilgileri, internetten toplayıp depolamak ve gelecek tahminleri yapmak üzere hazırlanan bir program, evrensel kolektif bilinçaltını yorumlamak üzere konuşlandırılmış. Webbot Projesi diye isimlendirilen sisteme göre, tarihlendirmelerde 21.12.2012 ile Nisan 2013 arasında herhangi bir gelecek tahmini olmadığı gibi bu zaman aralığı karanlık zaman olarak bildiriliyor.  Bu sanal kahin, belki de zirve yapan Güneş patlamalarıyla oluşacak kaosu, buna bağlı oluşabilecek manyetik kutupların ani yer değiştirmesiyle yaşanabilecekleri işaret ediyor.

Bunların hepsi tahmin ve öngörü, gerçekleşeceği kesin olan hiçbir şey yok, tek gerçek kişinin kendisi ve Goldilocks’ta da olduğu gibi kendine en uygun olanı seçebilecek olması…

Kaynak: Ümit Çilingiroğlu - Goldilocks Paradigması Nedir?

ümit astrolog astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri yıldız haritası ümit çilingiroğlu