ay

Ay – Astroloji

AY

Dünyamızın doğal uydusu olan Ay, Güneş sistemi içinde beşinci büyüklükteki doğal uydudur. Hem Dünya'mız etrafında hem de kendi etrafında dönüş yapar. Bir döngüsü 1ay(29.5- 30gün)dır. Bir yıl içinde 12 döngü yapar.

Yengeç burcunun yöneticisidir. Duygularımıza ve ruhsal potansiyelimizin yansıtılmasına hükmeder. Benin görünmeyen yüzü, bilinçaltıdır. Haritalarda Ay burcu, duyguların nasıl ifade edildiğini gösterir. İç güdüler, ruh halleri, gel gitler, hobi şekilleri, refleksler, korkular Ay’ın etkileriyle düzensiz ve değişken olabilir. Ay; kişisel ilgileri, arzuları, ihtiyaçları, çekiciliği, büyümeyi ve verimi, dokunma ihtiyacını, hassaslığı belirtir. Bilinci etkiler. Sıvıları, eşyaları, denizciliği ve bütün sosyal çevreyi yönetir.

Haritalarda Ay'ın bulunduğu yer; duygusal görüntüyü ve iniş çıkış dönemlerini işaret eder.

Bir döngü döneminde 8 farklı fazda görünür. Dört tanesi çok bilinen ve çok kullanılandır. Hem dünyaya en yakın hem de en hızlı hareket eden, Ay’ın değişik görünümleri; yeniay, ilk dördün, dolunay, son dördün farklı etkilere neden olur. Yeniay, yeni projelere başlamak için idealdir. Dolunay'da başlanılan şeylerin ilerleyişi ve bazı sonuçları görülür. Ay'ın ışığı azalmaya başladığında bu, ihtiyacımız olmayan, engel olabilecek şeylerin açığa çıkması ve onlardan kurtulmamız gerektiğiniz gösterir, yeni bir işe başlamak için uygun zaman değildir. Son dördün, düzensiz değişimdir. Her yeniayda yeni bir işe başlanabilir.

Dişil ilkeyi, anne, eş ve genel olarak kadınları temsil eder. Pek çok kadının adet dönemleri ayla bağlantılıdır.

Bedensel anatomisi; mide, lenfler, beynin sağ parçası, vücut salgıları ve sıvı dengesi, göğüs, rahim, erkeğin sol gözü, dişinin sağ gözüdür.

Ay Fotoğrafı:
NASA