ZodiacArt-e1417795718908

13. Burç: Var mı Yok mu?

13. Burç: Var mı Yok mu?

( 05 Aralık 2014 / İndigo Dergisi'nden )

Delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış diye deyim vardır ya, 13.Burç meselesi de böyle bir şey. 2011 Şubat sayımızda(İndigo Dergisi), konuyla ilgili yazı yazmıştım, dergimizi takip edenler hatırlayacaklardır. Şimdilerde yine gündeme getirildi. Birileri vardır, diğerleri yoktur diyerek; medyatik olmanın, 13. Burç üzerinden prim yapmanın peşinde. 13. Burcu var saydığınız anda, şimdiye kadar kabul görmüş tüm burçları ve tarihlerini yerinden oynatırsınız. Yeniden hesaplamalar, yeni doğum haritaları, yorumlar ve binlerce yeni danışan, güzel iş...

13. Burc var mı yok mu astrolojiBizim delimiz, akıllımız demek daha olur, Parke Kunkle isimli bilim insanı bir astronom. Parkle, dünyadan bakılarak konuşlandırılan, 2000 yıl önceki zodyakla şimdiki zodyakın aynı olamayacağını, dünyanın presesyon(precession) hareketinin buna engel olduğunu, uzay düzleminde dünyasal hesaplamaların değiştiğini, buna bağlı olarak zodyakın da değişmesi gerektiğini, 12 değil 13 burç olmasının daha doğru olduğunu ve bununda Ophiuchus yada Yılancı(Serpens) burcu olduğunu söylemiştir. Presesyon eksen kaymasıdır, dünyanın her gün etrafında döndüğü eksenin eğimindeki batıya doğru kayış, Mart ve Eylül aylarındaki gün dönümlerinin biraz daha önce meydana gelmesine neden olur. Ancak dünya ekseni yaklaşık olarak 26000 yılda tam bir dairelik devinim(döngü) gerçekleştirir. Sırp jeofizikçi ve gökbilimci Milutin Milankoviç’in teorisine göre, şu anda yerküre yörüngesel düzleminde 23.44'lik bir eksen eğikliğinde olup aşağı yukarı en uç değerlerin ortasında yer almaktadır. Bu eğiklik yerkürenin döngüsünde yaşanan düşük evresi içerisinde yer alır ve yaklaşık olarak M.S. 11.800'de minimum değerine ulaşacaktır, yani eksen kaymasının tam etkilerine daha çok zamanımız var. O zaman geldiğinde, değişecek o kadar çok şey olacak ki, öncelik burçlarda olmayacak. Eksen kaymaları sadece dünyamızda değil tüm gezegenlerde yaşanmakta ve tüm sistemimiz büyük değişime doğru yol almakta.

Parke’nin söyleminin en ironik yanı, Astroloji'yi bilim kabul etmeyen bilim insanlarının astrolojik argümanlar üzerine fikir beyan edip 13. Burç var demesidir. Gökyüzümüzün kuzey ve güney yarı kürelerini kapsayan 88 takımyıldız vardır. Bunların 40 kadarı görüş alanımız içindedir. Ekvator tüm takımyıldızların görülebildiği tek bölgedir. Antik çağlardaki gök bilimciler, hayvanları, mitolojik kişileri ve kahramanları bu takımyıldızlarla özdeşleştirerek gruplandırıp isimlendirmişlerdir. 1945 yılında Uluslararası Astronomi Birliği, bu takımyıldızların adları ve konumları üzerinde anlaşmaya varmıştır. Günümüzde de bunlar kullanılmaktadır ve hala yeni bulunan gök cisimlerine mitolojiden, eski uygarlıklardan isimler verilmektedir.

Elimizde bulunan astrolojik kaynaklara göre, MÖ. 600 ye kadar 18 takımyıldız/burç kullanan astrologlar, astronomik gerçeklikler ışığında bazı burçları çıkartarak sayıyı 12'ye indirmiş. Güneş merkezli, mevsimsel bir zamanlama hazırlamış, takvimsel 12 aya 12 burç sabitlemiş ve herkesin deneyimlediği sistemi geliştirmişlerdir.  Modern astrolojide 'Tropikal Zodyak' kullanılır. Hint astrolojisinde 'Sideral Zodyak', yıldız zamanına dayalı bir hesaplama ve 12 burç vardır. Tropikal Zodyakla Sideral Zodyak birebir örtüşmez.

13. Burç Yılan Burcu Var Mı?

13. Burc var mı yok mu astrolojiAşağıdaki şekilde burç kaymaları görülebilir, içteki halka modern ve klasik astrolojinin kullandığı tropikal (mevsimsel) zodyak, ortadaki vedik/hint astrolojisinde kullanılan sideral zodiak ve en dıştaki de kaymayı ve 13 burcu gösteren zodyak. Her ne kadar 13. Burç gibi önerilse de Yılancı/Ophiuchus, araya sıkıştırılarak, ki bu yer doğrudur, görsel olarak Akrep burcu yakınındadır ve ona dokuzuncu burç olarak zodyakta yer verilmiş, normal sıralama devam ettirilerek Balık Burcu 13. Burç olmuştur.

Zodyak, güneş ve gezegenlerin yolunu kapsayan hayali bir kuşaktır. Güneş’in bir yıl boyunca hareket ediyormuş gibi göründüğü yol üzerinde bulunan takımyıldızlar nedeniyle, bu kuşağa Burçlar Kuşağı denir. 17. Yüzyıl başlarına kadar bilinen, 1.yüzyılda Batlamyus tarafından listelenen 48 takımyıldızdan biri olan Yılancı takımyıldızının en önemli özelliği bir üçlemeyi işaret etmesidir. Akrep takımyıldızına yakın görünümde olan Yılancı, bir üçlemeye işaret eder. İki ayrı parçadan oluşan bu yıldız adası, birleştirmeyle isimlendirilmiştir. Batı ucu Serpents Caput(yılanın başı, doğu ucu Serpents Cauda (kuyruk) ve bu iki yarı arasını bütünleyen Yılancı’dan oluşur. Dünya'dan bakıldığında Güneş yolu üzerindeki burçlar aşağıdaki tabloda yer alırken, Yılancı(Ophiuchus) takımyıldızının hiçbir öğesinin bu yol üzerinde olmadığı görülmektedir.

Merak edenler için önerilen yeni burç dönemleri; Koç 18 Nisan - 13 Mayıs, Boğa 13 Mayıs - 21 Haziran,  İkizler 21 Haziran - 20 Temmuz, Yengeç 20 Temmuz - 10 Ağustos, Aslan 10 Ağustos - 16 Eylül, Başak 16 Eylül - 30 Ekim, Terazi 30 Ekim - 23 Kasım, Akrep 23 Kasım - 29 Kasım, Yılancı 29 Kasım - 17 Aralık, Yay 17 Aralık - 20 Ocak, Oğlak 20 Ocak - 16 Şubat, Kova 16 Şubat - 11 Mart, Balık 11 Mart - 18 Nisan’dır. Yukarıdaki bilgiler ışığında ve akıl mantık süzgecinden geçirildiğinde bu kabul edilebilir değildir. Hiç kimsenin burcu değişmiş değildir.

Her zaman dile getirdiğim gibi, hangi burçtan olursak olalım, gökyüzü potansiyelleri burç ve kişi ayırmaz hepimiz içindir. Hepimiz gökyüzünden, doğum anımızdaki seçimlik kaderimiz kadar etkileniriz.

Kaynak: Ümit Çilingiroğlu - 13. Burç: Var Mı Yok Mu?

ümit astrolog astroloji burçlar yönetici gezegen evler özellikleri yıldız haritası ümit çilingiroğlu